A rövid tanfolyamok tényleg nem hatékonyak?

Sokszor megkaptuk a kérdést, hogy nálunk az A&K Akadémián miért tart egy évig egy Java programozó képzés? Azért, mert tudjuk, hogyan működik az emlékezet: amit gyorsan, felszínesen tanulunk, azt gyorsan el is felejtjük. A mi célunk az, hogy kiemelkedően jó szakemberként, sikerélményekkel és önbizalommal a tarsolyodban lépj be az állásinterjúkra, akár egy nemzetközi háttérrel rendelkező céghez is.

Ebben a bejegyzésben megnézzük, hogy pontosan hogyan is működik az emlékek tárolása a memóriában. Jártál már úgy, hogy valaki bemutatkozott neked és percekkel később fogalmad sem volt róla, hogy hogy is hívják? (Ránk emlékszel még? 🙂 ) 

Vajon mitől függ, hogy egy információ mennyi ideig marad meg az emlékezetünkben?

Az emberi emlékezet típusai

Ahhoz, hogy erre megkapjuk a választ, tudnunk kell, hogy az emlékezetnek több fajtája létezik. Attól függően, hogy egy emlék, legyen szó eseményről vagy egy új, idegen szóról, mennyi ideig marad meg az emlékezetünkben, elkülöníthetünk

  • rövid távú emlékezetet, mely néhány percig vagy óráig tart
  • hosszú távú emlékezetet, mely néhány órától kezdve akár hónapokig is kitarthat
  • és tartósan fennmaradó emlékezetet, mely akár évekig is tartósan tárolja az információkat.

Az új információk tartós megjegyzése időfüggő folyamat.” (McGaugh, 2000)

Vajon miért nem jegyzünk meg valamit azon nyomban, ahogy találkoztunk vele? Miért kell várni, ismételni? Miért kell tanulni?

Azért, mert az átmenetileg tárolt információk a rövid távú emlékezetben foglalnak helyet, és a hosszú távú emlékezetbe jutásukhoz az agyunkban levő idegsejtek szinapszisainak átalakulása szükséges. Össze kell hangolódniuk, át kell alakulniuk. Viccesen úgy is fogalmazhatunk, hogy azok a sejtek, amelyek együtt működnek, „együtt is tüzelnek„. 🙂

színes körök kapcsolódnak egymáshoz - rendszerszerű

Tehát nem mindegy, hogy mennyi ideig foglalkozunk egy adott információterülettel? Hebb szerint „minél tovább tart a rövid idejű emlékezet reverbációja (* a sejtszintű átalakulás), annál nagyobb valószínűséggel alakul ki tartós emlékezet.” (Hebb, 1972)

Hogy mit is jelent ez nekünk?

Azt, hogy ez az idegsejt szintű átalakulás valójában magának a tanulásnak és annak az alapja, hogy hosszútávon megjegyezzünk új információkat. Minél jobban illeszkedik az új információ a már korábban megtanultakhoz, annál könnyebben tudjuk megjegyezni. Ezért fontos tehát, hogy lassan, értelmezve tanuljunk és időt hagyjunk az új információk beépülésére.

Java programozó képzés néhány hét alatt?

Ha lehetőséged van rá, szánj időt a tanulásra! A minőségi idő megfizethetetlen! A kapkodás csak azt eredményezi, hogy amit tanultunk, ki is szalad a fejünkből, éppúgy, mint a gyorstalpaló tanfolyamon a padtársunk neve! 🙂

Források:

Csépe Valéria – Általános pszichológia 1.
Képek: pexel.com
Ha tetszett, oszd meg!

“Rövid tanfolyamok?” bejegyzéshez 1 hozzászólás

Szólj hozzá!